Nišikori ugasio Marijevu nadu na US openu!

Autor: B92

Sedmi teniser sveta Kei Nišikori plasirao se u polufinale US opena velikom pobedom nad Endijem Marijem u pet setova.

Nišikori je, izuzimajući prvi set i početak drugog, odigrao veoma hrabro protiv jednog od najvećih favorita za titulu u Njujorku, i slavio rezultatom 1:6, 6:4, 4:6, 6:1, 7:5.

Kei je nakon više od četiri sata ostvario tek drugu pobedu u devetom susretu sa Britancem, a u borbi za finale sastaće se sa pobednikom meča Stan Vavrinka – Huan Martin del Potro.

Na kraju, isplatila mu se agresivna igra jer je imao čak 19 vinera više od rivala (48:29), pa mu nije smetao ni veliki broj neiznuđenih grešaka (60:46).

Nišikori je imao fantastičnu šansu na startu – 0:40 u prvom gemu i nervoznog protivnika sa druge strane mreže, ali je prokockao tri vezane brejk prilike i potpuno se „raspao“. Mari je preuzeo kontrolu, krenuo da niže gemove i posle 37 minuta dobio prvi set.

Govor tela Japanca bio je katastrofalan, pošto je jedva trčao, udarao mlako i činilo se da mu se uopšte ne igra, uprkos tome što je četvrtfinale Grend slema.

Kada je Mari napravio brejk za 3:2 u drugom setu, činilo se da je kraj blizu, ali je tada Britančev nivo igre počeo da opada. Napravio je nekoliko nekarakterističnih grešaka i vratio protivnika u igru. Meć je nakratko prekinut zbog kiše, postavljen je krov i ta pauza više je odgovarala Keiju.

Posle sigurnih servisa na obe strane, dočekao je svoju šansu i novim brejkom izjednačio u setovima – 6:4.

Međutim, rezultatski rolekoster je nastavljen u trećem delu igre – neshvatljivo, ponovo je Endi bolje počeo, ali je sredinom seta usledila kiša brejkova.

Nišikori je bolje igrao na servis rivala, ali nije mogao i treći put uzastopno da se vrati, pa je Mari posle 2 sata i 12 minuta došao na korak do polufinala.

Ponovo se stekao utisak da je samo pitanje vremena kada će Britanac prelomiti duel u svoju korist, a desilo se potpuno suprotno. Pri rezultatu 1:1 imao je dve brejk lopte – prvu je sedmi igrač na ATP listi spasao, dok je kod druge Endi vratio fantastičan ritern. Imao je inicijativu u poenu, kada se začuo glasan zvuk poput gonga zbog kojeg je morao da bude prekinut. Momak iz Danblejna se iznervirao, izbacio nekoliko loptica u aut i potpuno ispao iz ritma.

Sada je on bio taj koji je gledao rivala kako osvaja gemove u seriji, a posle agresivnog forhenda i duplog brejka, Nišikori je izborio odlučujući set.

Mari je ušao u jednu od onih faza koje su ga krasile u mladosti, bio je nervozan, prestao je da se kreće i sve što je mogao izbacivao je u aut. Japanski teniser poveo je 0:2 uz prednost brejka, a kod 30:30 u trećem gemu lagan bekhend poslao u mrežu.

To ga je, naravno, koštalo – šampion iz 2012. je povratio ritern, finalisti iz 2014. potpuno se „otkačio“ forhend, pa su loptice završavale po više metara iza osnovne linije.

Momentalno se na semaforu promenila situacija, ali ni tu nije bio kraj uzbuđenjima. Nošen energijom publike odservirao je tri servisa za 40:0, a onda ponovo stao. Drugi put je Japanac preokrenuo i našao se blizu pobede.

Samo su laici mislili da je blizu jer je sada bio red na njega da se uplaši i pretrpi brejk kada je imao tri vezane gem lopte. Mari je izjednačio na 4:4, dobio i sledeći gem, ponovo postavši favorit za trijumf. Međutim, retko kada u karijeri je Nišikori pokazao mentalnu stabilnost i upornost kao sada – strpljivom igrom stiže do brejka, a potom i do trijumfa posle četiri sata i tri minuta iznurujuće borbe.