Istorija: Prva Svetska liga za Srbiju!

Autor: B92

Odbojkaši Srbije osvojili su Svetsku ligu pobedom nad Brazilom u Krakovu sa 25:22, 25:22, 25:21.

187491483578c0318933b4244765369_w640

Srbija je u šestom finalu osvojila prvi trofej u ovom takmičenju, posle pet srebrnih i tri bronzane medalje, dok Brazil nije uspeo da stigne do 10. zlata.

U meču za treće mesto Francuska je pobedila Italiju sa 3:0 (25:23, 25:21, 25:20).

Srbija je odigrala sjajan meč, organizovanom, zrelom i disciplinovanom igrom nije nijednog trenutka dopustila Brazilu da zapreti. Posle generalno odlično odigrane Svetske lige šteta je što se izabranici Nikole Grbića neće igrati na Olimpijskim igrama u Riju narednog meseca. Srpski odbojkaši porazili su Brazilce drugi put ove godine, prepustivši im samo je dan set i to u Beogradu.

Najefikasniji u timu Srbije bio je Marko Ivović sa 16 poena koji je odigrao briljantan meč, uostalom kao i ceo turnir, dok je Dražen Luburić zabeležio 10. Uroš Kovačević imao je devet, a jedan manje Srećko Lisinac.

Kod poraženih De Souza je bio najefikasniji sa 18 poena, a Lukareli je upisao 11.

Srbija je Završni turnir odigrala bez jednog od najboljih igrača, Aleksandra Atanacijevića, koji u Poljsku nije putovao zbog povrede. Srbija je prethodnih dana redom pobeđivala Poljsku, Italiju, a na kraju i veliki Brazil, uz poraz od Francuske.

Pored zlatnih medalja reprezentacija je osvojila i novčanu nagradu od milion dolara.